JAPANDI – hybryda  Skandynawii  i  Japonii.

Japandi to styl, który łączy skandynawski minimalizm i japońską doskonałość, ale to zdecydowanie za mało, by móc określić, czym tak naprawdę jest japandi. To styl, który bardzo zgrabnie połączył to co japońskie i skandynawskie. W tym tyglu, mieści się wszystko to co ostatnio tak szumnie nazywane było hygge. Przytulność, miękkie linie, naturalne materiały, niezagracone przestrzenie, kolory ziemi i odnajdywanie piękna w tym, co nie do końca jest perfekcyjne. Z drugiej strony, a w zasadzie jako dopełnienie mamy japońskie wabi-sabi. Japońska filozofia, która stawia na prostotę i naturę oraz szacunek do czasu i przemijania. Skłania nas do refleksji i zauważeniu tego co autentyczne i proste.

Nurt wypływa z głębokiego szacunku dla wszystkich materiałów naturalnych i miłości do rękodzieła, wysokiej jakości materiałów i prostoty. Brzmi interesująco, prawda? Takie rozwiązania są nam wyjątkowo bliskie, bo są inspirowane naturą. Dlaczego tak dążymy do harmonii we wnętrzu?  Odpowiedź jest prosta, bo przynosi nam ukojenie i bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. W świecie naszpikowanym bodźcami, potrzebujemy miejsca, które daje nam wytchnienie. Kierując się prostymi, wręcz intuicyjnymi zasadami, jesteśmy w stanie stworzyć bardzo harmonijną przestrzeń w duchu japandi.

ŹRÓDŁO: Pinterest / Coco Lapine Design

Szukaj inspiracji w naturze.

Gotowe palety barw czekają na nas, na każdym kroku. Zastanawiamy się czasem czy dane kolory, będą ze sobą współgrały, a jeśli mamy wątpliwości, poszukajmy w naturze odpowiedzi, bo tam nie ma miejsca na przypadkowe kompozycje. Nie zapominajmy przy tym o zasadzie mniej znaczy więcej. To reguła, która pozwala na uniknięcie błędów, poprzez zastosowanie zbyt wielu barw czy dodatków. Dwa wiodące kolory we wnętrzu, maksymalnie do trzech i jeden uzupełniający, to klucz do sukcesu. Stawiaj na jakość i ponadczasowość. 

Duńska projektantka, Nina Tolstrup, powiedziała kiedyś w jednym z wywiadów, że w Japonii i Skandynawii docenia się rzeczy, które są robione ręcznie, starannie wykonane i trwałe. To wspólny mianownik dla Japonii i Skandynawii i właśnie dzięki niemu, ta fuzja, jest taka naturalna i doskonała jednocześnie i w wyniku tego, spotkała się z takim pozytywnym odbiorem na całym świecie.

ŹRÓDŁO: Pinterest / Sophie Allegra
ŹRÓDŁO: Pinterest / Sanitarwinkel
ŹRÓDŁO: Pinterest
ŹRÓDŁO: Pinterest / LARQ